Self Servis Kiosklar

ÖDEME KİOSKLARI

Tümsaş A.Ş., bankacılık ve ulaşım sektörleri için müşteri ihtiyaçlarına özel self servis ödeme kioskları tasarlayıp geliştirmektedir.

Ödematik, bankacılık sektöründe fatura ve kredi kartı ödemeleri için kullanılan Türkiye’nin ilk yerli self servis nakit ödeme terminalidir. Ödematik’ler ile bireyler 7 gün 24 saat her türlü kurum ödemesini banka müşterisi olmadan da nakit olarak yapıp para üstünü kuruşu kuruşuna alabilmektedirler.

Hem kağıt hem de madeni para ile çalışan Ödematik’ler aşağıdaki şekilde çalışır:

Ödematik’in bankanın kurumsal tahsilat sistemine entegrasyonunu sağlayan bir server yazılımı ve şubelerde uygulamanın çalışması için ayrıca bir client yazılımı mevcuttur.Server yazılımı tahsilat sistemine entegre edilir ve yapılan tahsilatların banka kayıtlarına geçirilmesini sağlar.

Bilet Satış Kioskları ise ulaşım sektöründe temassız kartların satış ve dolumunun yapılabilmesi için tasarlanıp geliştirilmiş bir başka ürünümüzdür. Bilet Satış Kioskları ile muhtelif şehirlerde şehiriçi ulaşımda kullanılan temassız kartlar ve biletler nakit girilerek satılmakta ve sonrasında istenildiği kadar kontör yüklenebilmektedir. Tüm işlemler dokunmatik ekran üzerindeki kolay kullanımlı arayüz ile gerçekleştirilmekte, cihazlar ve işlemler merkezi olarak izlenebilmekte ve güncellenebilmektedir.


ÖDEMATİK TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Ödematik standart olarak aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

• Kağıt para kabul ünitesi

• Kağıt para üstü ünitesi

• Bozuk para kabul ve iade ünitesi

• Bozuk para üstü ünitesi

• Kart okuyucu

• Klavye/Pinpad

• Yazıcı

• Renkli ekran (butonlu ya da dokunmatik)

• Yazılım Modülleri

Ayrıca barkod okuyucu, kamera, ikinci bir yazıcı gibi opsiyonel donanım da entegre edilebilir.


İNTERNET VE TELEFON KİOSKLARI

Tümsaş, özellikle bankalar başta olmak üzere değişik tipte internet ve telefon bankacılığı kiosk modelleri tasarlayıp geliştirmektedir. Genellikle şube içinde self servis işlem alanına yerleştirilen kiosklar ile internet bankacılığı işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Kiosklar bulundurdukları donanımla birlikte metal gövde içinde yere sabitleneceği gibi şube mobilyasına ankastre olarak da gömülebilir. Üretim aşamasında metal, paslanmaz çelik, alüminyum, corian veya ahşap malzeme kullanılabilir.

Uygulama ihtiyacına göre telefon, metal klavye, tuş takımı ve benzeri aparatlar da eklenebilir.